пʼятниця, 24 січня 2014 р.

На шкільний конкурс "Мій кращий урок"

Тема уроку: „Оператор вибору CASE”
Мета уроку:.
дидактична: перевірити знання та уміння учнів працювати з середовищем програмування TurboPascal, використовуючи поняття та команди розгалуження,ввести поняття та показати застосування оператора вибору;
розвивальна: розвивати навики виконання дій за відповідно складеним алгоритмом,увагу під час набору програми та під час пошуку помилок,   узагальнювати набуті знання;
виховна: виховувати інформаційну культуру, пунктуальність, організованість.
Тип уроку:  комбінований
Обладнання: ПК, ОС “Windows”, середовище програмування TurboPascal, міні-таблиці „Оператор вибору”, зразки застосування оператора вибору.


ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА УРОКУ

пп
Етапи уроку
Хронометраж
Методичні прийоми, форми роботи
Змістова лінія уроку

Очікувані результати
1
Організація уроку.
1 хв.
Бесіда
Повторення правил техніки безпеки
Учні налаштовуються на роботу, згадують правила техніки безпеки.
2
Перевірка  знань
та умінь учнів
6 хв.
Контроль знань: тестування
Самостійна робота з тестовими завданнями: учні відповідають письмово на питання роздрукованого тесту.  (Додаток 1)
Перевірка теоретичних знань учнів основ роботи з середовищем програмування TurboPascal, основних команд розгалуження
7 хв.
Відтворення домашньої задачі
Учні самостійно набирають складену дома в задачі в середовищі програмування TurboPascal
Самостійна перевірка правильності виконаного домашнього завдання.
(Варіант розв’язку в додатку 2) 
3
Вивчення нового матеріалу
8 хв.
Лекція
Знайомство з теоретичним матеріалом (роздається на карточці, додаток 3)

Учні знайомляться з поняттям вибору, командами та способ реалізації вибору в середовищі програмування TurboPascal.
4

Виконання практичних завдань
6 хв.
Розв’язування задачі №1 на застосування оператора вибору CASE  разом з вчителем.

Під керівництвом вчителя учні аналізують умову задачі (додаток 4), складають порядок розв’язування та реалізації розв’язку у середовищі програмування TurboPascal
Закріплення теоретичних знань, вироблення навиків застосування знань на практиці з допомогою вчителя або самостійно.
(Варіант розв’язку в додатку 5) 
12 хв.
Самостійне розв’язування задачі №2 на застосування оператора вибору CASE 
Учні самостійно аналізують умову задачі (додаток 6), складають порядок розв’язування та реалізації розв’язку у середовищі програмування TurboPascal.

Якщо виникають труднощі, вчитель за допомогою індивідуальних питань допомагає знайти правильний розв’язок.
Закріплення теоретик-них знань, вироб-лення навиків засто-сування знань на практиці з допомогою вчителя або самостій-но. (Варіант розв’язку в додатку 7) 
5
Підведення підсумків уроку
3 хв.
Бесіда
1)      Вказати на типові недоліки при виконанні роботи, ще раз звернути увагу на правильність виконання відповідних завдань та дотримання вимог роботи в середовищі TurboPascal.
2)      Оцінити роботу учнів на уроці.
3)      Рефлексія: на заготовлених смайликах домалювати вираз обличчя, що відповідав би стану задоволення учнів своєю роботою на уроці.
Встановити емоцій-ний стан учнів на кінець уроку.
6
Домашнє завдання
2 хв.
Бесіда
Повторити теоретичний матеріал команди роз-галуження. Вивчити оператор вибору. Скласти програмку для розв’язування задачі (додаток 8).




Додаток1
Тестові завдання
І варіант
1.     Щоб відкрити вже існуючий  файл потрібно:
а) зайти в меню Run, виконати команду Open;
б) зайти в меню File, виконати команду Open;
в) натиснути кнопку F3;
г) файли в середовищі не відкриваються.
2.     Середовище програмування TurboPascal є:
а) багатовіконним;б) одновіконним.
3.     Пояснення до програми мовою Паскаль набираються:
а)  тільки англійською мовою;б) тільки російською мовою;
в) російською або англійською мовами.
4.     Текст програми зберігається з розширенням:
а) ****.pacб) ****.pasв) ****.doc
5.     Для копіювання  програми або її частини, виділяємо потрібний фрагмент і:а) заходимо в меню Edit, виконуємо команду Copy;
б) заходимо в меню File, виконуємо команду Copy;
в) натиснути кнопки Ctrl+Insert;
г) натиснути кнопки Ctrl+Delete;
д) фрагменти в середовищі не копіюються.
6.     Перехід з вікна результатів виконання програми до вікна інструментальної оболонки здійснюється натиском кнопок:
а)   Alt+F9;б)   Alt+F5;в)  Alt+F7.
7.     Умовний оператор починається словом :
а) end;б) if;в) then.
8.   Повне розгалуження  має такий загальний вигляд:
а) if<вираз>then<оператор>;
б)
if<вираз>then<оператор>begin;
в)
if<вираз>then<оператор>else<оператор>;
9.     Вибрати правильно записані складені логічні вирази:
а) (x>0) and (x<0);         б) (x>0) and (y<0);
в)
x>0 andx*3+10<0;    г) (x>0) or (y<0).        
10.  if a>5 then b:=a*2
      elseb:=(a+3)*2;
      Перед виконанням даного фрагменту a:=3. Яке значення матиме змінна b?
      а) 6;      б) 10;        в) 12;         г) 20
11.  ifm>5 thens:=sqrt(a*5-1)
            elses:=sqrt(a*(-5)+1)
       Перед виконанням даного фрагменту m:=-7 Яке значення матиме змінна s?
       а)6;      б) 10;        в) 31;         г) 36
12.  if a>5then b:=a*2
   elseb:=(a+3)*2;
Перед виконанням даного фрагменту a:=5 Яке значення матиме змінна b?
а) 5;      б) 10;        в) 16;         г) 12


ІІ варіант
1.     Щоб зберегти набрану програму у  файл потрібно:
а) зайти в меню Run, виконати команду Save;
б) зайти в меню File, виконати команду Save;
в) натиснути кнопку F2;
г) файли в середовищі не зберігаються.
2.     Команди мови Паскаль набираються:
а)  тільки англійською мовою;б) тільки російською мовою;
в) російською  та англійською мовами.
3.     Середовище програмування TurboPascal є:
а) багатовіконним;б) одновіконним.
4.     Для виконання компіляції необхідно:
а) або натиснути Alt+F9;б) або натиснути Alt+F5;
в) або зайти в меню Run, виконати команду Compile;
г) або зайти в меню Compile, виконати команду Compile.
5.     Для вставки з буферу обміну програми або її частини:
а) заходимо в меню File, виконуємо команду Copy;
б) заходимо в меню Edit, виконуємо команду Paste;
в) натиснути кнопки Ctrl+Insert;г) натиснути кнопки Shiftl+Insert;
д) фрагменти в середовищі вставляються.
6.     Перехід з вікна інструментальної оболонки до вікна результатів виконання програми здійснюється натиском кнопок:
а)   Alt+F9;б)   Alt+F5;в) Alt+F7.
7.     Опис змінних для програми починається із зарезервованого слова:
а)   begin;б)   else;в)   var.
8.     Логічний вираз умовного оператора обов’язково  містить знаки:
а)   = або < або >  ;б)  + або -  або * або /;в)  , або :  або ‘ .
9.     Неповне розгалуження  має такий загальний вигляд:
а) if<вираз>then<оператор>;
б)
if<вираз>begin<оператор> ;
в)
if<вираз>then<оператор>else<оператор>;
10.  ifx>0 theny:=x+2
Перед виконанням даного фрагменту x:=1 Яке значення матиме змінна y?
а) 5;      б) 2;        в) 3;         г) 0
11.  if a>5 then b:=a*2
      elseb:=(a+3)*2;
      Перед виконанням даного фрагменту a:=7 Яке значення матиме змінна b?
       а) 5;      б) 10;        в) 14;         г) 20
12.  ifm>5 thens:=sqrt(a*5-1)
           elses:=sqrt(a*(-5)+1)
      Перед виконанням даного фрагменту m:=-7 Яке значення матиме змінна s?
       
а)6;      б) 10;        в) 31;         г) 36


Додаток 2

Задача з домашнього завдання: «Скласти програму обчислення значення виразу»


  
Program vuraz5;
var  x, y, z : real;
begin
writeln (Вкажіть значення  x:');
readln(x);
writeln ('Вкажіть значення  y:');
readln(y);
if (x<0) and (y>2)  then
           z:=1+y
else
begin
if  x>0  then
                  z:=x+sqrt(x+2.25)
else
               z:=x*y
end;
writeln ('Прu  x=', x, ' y=',y, ' значення виразу z=',z);
End.
При х=0   та у=2   z=0
При х=-3 та у=3  z=4
При х=5   та у=5   z=7.69
Додаток 3


 Додаток 4
Задача 1.
Щоб бути завжди чистою, людині необхідно х (24< х < 50) шматків мила на рік. Якщо мити лише п’яти, то мила знадобиться в 12 разів менше, а якщо тільки вуха – ще на один шматок менше. Скласти програму, що за вибором користувача давала б відповіді, скільки кусків мила необхідно закупити на n років уперед, щоб:1) митися повністю;      2) мити лише п’яти;      3) мити лише вуха;     4) мити п’яти та вуха.
Пояснення: Нехай х – вхідна змінна, що задається користувачем з клавіатури, і вказує, скільки шматків мила необхідно людині, щоб митися повністю (п.1). Тоді для миття тільки п’ят (п.2) треба х div 12 (якщо використовувати операцію «/» - то треба використовувати для змінної-результату тип real, тобто користуватись «недомилками»), а для вух треба – x div 12-1). Краще організувати вибір необхідного пункту за допомогою команди вибору CASE. Візьмемо за селектор –змінну k – це також вхідна змінна.
y – результат виконання програми;
               n – кількість років.

Додаток 5

Program milo;
var  x, y, n, k : integer;
Begin
         writeln (‘Вкажіть кількість шматків мила, необхідних людині на рік:’);
         readln(x);
         if (x>=24) and (x<=50)                        then
            begin
                        writeln (‘Вкажіть кількість років:’);
                        readln (n);
                        writeln (‘1 – митися повністю’);
                        writeln (‘2 – мити п’яти’);
                        writeln (‘3 – мити вуха’);
                        writeln (‘4 – мити п’яти і вуха’);
                        writeln (‘Вкажіть № пункту, що вас цікавить:’);
                        readln (k);
                        if (k>=1) and (k<=4) then
                                   begin
                                          case k of
                                          1: y:=x;
                                          2: y:=x div 12;
                                          3: y:= x div 12 – 1;
                                          4: y:= 2*(x div 12) – 1;
                                          еnd;
                                          y:=y*n;
                                          writeln (‘Треба’, y, ‘шматків мила’);
end;
                           else writeln (‘Ваш вибір незрозумілий’)
               end;
            else writeln (‘Кількість шматків мила не відповідає умові задачі’);
End.



Додаток 6
Задача 2.
Скласти програму, що за введеною числовою оцінкою (1,  2,  …. 11, 12) давала б відповіді про успішність (погано, нормально, добре, відмінно)


Додаток 7
Program ocinka;
var  x  : integer;
Begin
         writeln (‘Вкажіть Вашу оцінку:’);
         readln(x);
         if (x>=1) and (x<=12) then
            begin
                           case x of
                                          1,2,3: writeln (‘Погано’);
                                          4,5,6: writeln (‘Нормально’);
                                          7,8,9: writeln (‘Добре’);
                                          еlse writeln (‘Відмінно’);
               end;
end;
            else writeln (‘Оцінка не відповідає умові’);
End.

 Додаток 8
Задача для домашньої роботи
Для введеного номера місяця (1, 2,3…  11, 12) вивести на екран назву пори року


(Розвязок д\з не для друку)
Program misac;
var  y  : integer;
Begin
         writeln (‘Вкажіть Ваш місяць’);
         readln(x);
         if (x>=1) and (x<=12) then
            begin
                           case x of
                                          1,2,12: writeln (‘Зима’);
                                          3,4,5: writeln (‘Весна’);
                                          6,7,8: writeln (‘Літо’);
                                          еlse writeln (‘Осінь’);
               end;
          end;
            else writeln (‘Цифра не є місяцем’);

End.

неділя, 12 січня 2014 р.

Нужен ли детям компьютер? Интересный взгляд незаурядного психолога

Юлия Гиппенрейтер – замечательный детский психолог, автор ряда книг, во время одной из встреч с родителями ответила на ряд очень важных вопросов: вреден ли детям компьютер, стоит ли нагружать малыша ранним развитием?


Что Вы думаете о планшетах и компьютерах? Вредны ли они, и какое влияние оказывают на развитие?

Ю.Б.: Вы никуда не денетесь от планшетов и компьютеров, это среда, в которой дети растут. Какое влияние оказывает наличие планшета или то, что ребенок с ним делает? Наверное, надо посмотреть, что он с ним делает, и включиться в совместный процесс. Лучше всего вы можете помочь ребенку в развитии, если будете делать что-то вместе с ним, и, далее, по закону зоны ближайшего развития (по Л. Выготскому), сначала вы будете брать на себя больше, а потом постепенно делегировать ему то, что он может выполнять сам. В итоге ребенок начнет все делать самостоятельно по закону интериоризации способностей, навыков, идей, вкусов.

Но сейчас получается так, что некоторые родители, бабушки и дедушки не владеют технологиями. В компьютерных играх действует закон любого обучения - ты что-то делаешь, получаешь результат, обратную связь, причем, в случае компьютерных и планшетных игр возможность получить результат - мгновенна. При хорошем контроле и грамотном развитии компьютерная индустрия - это одно из направлений приобретения ребенком знаний и навыков.

Сам по себе компьютер или планшет ничего не значат, важно то, как его ребенок использует.

Мама с вопросом: Многие родители переживают, что их дети проводят больше времени за компьютером, чем в общении со сверстниками, и проводя время в виртуальной реальности, лишаются чего-то другого в жизни, что с этим делать?

Ю.Б.: Начать жить в виртуальном пространстве - опасность, перед которой стоит все человечество. Дети иногда погружаются в него больше, чем в реальную жизнь, в преодоление препятствий не ногами, руками, а при помощи бегающих фигурок, в общении не с живыми людьми. Это опасно, но я думаю, что родители находят способ этого избежать - ограничивают пребывание в виртуальной реальности. Вам же приходится ребенка ограничивать, чтобы он не ел весь день шоколад или не пропадал по десять часов на улице, играя в футбол. Здесь идет речь о режиме и дисциплине.

Если есть такая проблема, то нужно принимать меры, но не крутые меры. Ограничивать - это значит не просто запрещать, а чем-то заменять. Поддержать его дружбу с другими ребятами, занять его чем-то ему интересным.

Но что получается на деле? Компьютерная игра конкурирует с культурным запасом и навыками родителя, и родитель проигрывает. Ну так не проигрывайте! Развивайтесь.

Не компьютер виноват. Компьютер не обладает эмоциями, он вызывает эмоции у ребенка. Но вы тоже можете вызывать эмоции у ребенка. Погружайте его в развитие, в хорошую классическую музыку, театр, музеи, живопись.

Но опять же, не переусердствуйте. Моя дочка, когда у нее родился ребенок, и ему был месяц, брала художественный альбом и раскрывала его перед лицом младенца. "Ты что делаешь?", - спрашиваю, - "Вкус у него вырабатываю". Музыку наверное можно уже в этом возрасте - слух уже работает, а глаза еще не конвергируют. 

В моей хрестоматии для родителей есть история композитора Сергея Прокофьева, он пишет, что буквально родился в музыку, потому что когда мама его ждала, она много играла на пианино, а когда он родился, мама играла в соседней комнате.

Если ребенок живет в окультуренной среде, он ее впитывает. Впитывание культуры - это очень интересно, но до понимания того, как именно ребенок впитывает формы, краски, звуки, эмоциональные оттенки, наука психология еще не дошла. 

В компьютере ребенок всего этого не найдет, только в живом общении. Благодаря расположенным к нему людям, ребенок может и хочет воспринимать то, что ему говорят. Но если общение сводится к крику или приказам, ребенок закрывается от всего, что ему транслируют. Канал общения с ребенком должен быть очень здоровым, и, что важно, бережным. 

Нужно ли торопиться загружать ребенка кружками, применять различные методики развития?

Ю.Б.: Ребенок нуждается в свободном времени. Дайте ребенку 2-3 свободных часа в день. Дети очень хорошо играют сами с собой. В хрестоматии для родителей есть история из детства Агаты Кристи. Она росла в состоятельной семье, но мать запрещала няне учить читать маленькую Кристи, потому что не хотела, чтобы Агата начала читать книги, которые ей не полагаются по возрасту. Когда Агате Кристи исполнилось шесть лет, няня пришла к маме и сказала: "Мадам, я вынуждена Вас огорчить: Агата научилась читать".

Кристи рассказывала в своих мемуарах как в детстве она играла в воображаемых котят. Она разыгрывала сюжеты с котятами, придумывала истории, наделяла их характерами, а няня сидела рядом и вязала чулок.

Таких фантазий, которые разыгрываются у детей, у взрослых уже нет. Рациональный ум убивает творческие силы, способности и возможности. Конечно, логика и рациональные зерна должны быть, в то же время ребенок - существо особенное. Наверное, вы замечали, что дети иногда "впадают в прострацию", состояние естественного транса. В этом состоянии они перерабатывают информацию особенно интенсивно.

Ребенок может уставиться на букашку, на листик, на солнечного зайчика, а учительница ему кричит: "Иванов, опять ворон ловишь". Но в это время у Иванова идет важный мыслительный процесс, он, может быть, будущий Андерсен.

В этой же хрестоматии описывается детство скрипача Иегуди Менухина, момент, когда его отдали в школу, в первый класс, и после школы родители поинтересовались у Иегуди:  "Что было в школе?", - "За окном рос очень красивый дуб", сказал он, и больше ничего. Его поразила художественная натура.

И вы не знаете, что вашего ребенка поразило в данный момент - картина, звук, запах, но точно не "уникальная методика, разработанная, блаблабла".

Ребенку нужен выбор, как говорила Мария Монтессори: "среда ребенка должна быть обогащенной". Серые стены и обездвиженный ребенок - это не то, что нужно для развития.



Источник: www.letidor.ru

пʼятниця, 10 січня 2014 р.

Урок інформатики в 10 класі "Поняття електронної таблиці. Основні елементи програми MS Excel."

Мета уроку:
 навчальна: сформувати поняття електронної таблиці, поняття електронної книги, аркушу, рядка, стовпця,  клітинки, діапазону клітинок; способи навігації на аркуші і в книзі; формати даних: числовий, грошовий, текстовий, дата;
 розвивальна: розвивати логічне мислення, алгоритмічну культуру, уміння виділяти спільне та знаходити розбіжності;
  виховна: виховувати уважність, самостійність, уміння працювати  в парах, групах.
Обладнання: комп’ютери, програма Microsoft Office Excel, проектор, екран, електронна презентація до уроку, дидактичний матеріал для роботи в парах, групах, для індивідуальної роботи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і умінь.

План уроку
I.           Організаційний момент. Правила техніки безпеки  (1 хв.)
II.        Актуалізація опорних знань (2 хв.)
III.     Мотивація вивчення навчального матеріалу (2 хв.)
IV.      Вивчення нового матеріалу (15 хв.)
V.         Практична робота (15 хв.)
VI.      Підведення підсумків уроку (8 хв.)
VII.   Домашнє завдання (2 хв.)

Хід  уроку
I.               Організаційний момент. Правила техніки безпеки
Вітання та налаштування на робочий лад. Запис дати в зошиті.
II.            Актуалізація опорних знань. (Фронтальне опитування).
1)    З якими видами інформації ми маємо змогу працювати за допомогою комп’ютера?
o   Текстова, числова, графічна, звукова, відео.
2)    Що спільного між розкладом руху потягів, класним журналом, відомостями про нараховану зарплату?
o   Інформація подана в таблицях.
3)     Наведіть приклад використання таблиць на уроках з інших предметів.
o   Фізика – лабораторні роботи, довідникові матеріали.
o   Математика – таблиця множення.
o   Хімія – періодична таблиця Менделєєва.
4)    В яких комп’ютерних програмах ви вже працювали з таблицями?
o   MS Word, MS PowerPoint.
5)    Назвіть елементи таблиці.
o   Стовпці, рядки, клітинки.
6)    Які дії ви виконували з елементами таблиці?
o   Добавляли рядки чи стовпці або видаляли, об’єднували сусідні клітинки, змінювали розміри.

III.        Мотивація вивчення навчального матеріалу (2 хв.)
1)  Скільки стовпців може мати таблиця у програмі  MS Word?
o   63
2)  А що робити, якщо треба 80-100 чи більше стовпчиків?
3)  У звіті про лабораторну роботу з фізики використовується таблиця з виміряними даними та обчисленнями шуканої величини. Чим ви користуєтесь для обчислення?
o  Калькулятором
4)    Скільки раз вам потрібно обчислювати подібні формули?
o  Три, п’ять. 
Програма інформатики 10 класу пропонує вам познайомитися програмними засобами для роботи з файлами, в яких дані подаються виключно в табличному вигляді.
IV.        Вивчення нового матеріалу (15 хв.)
1)                 Запис теми уроку: «Поняття електронної таблиці. Основні елементи програми MS Excel».
2)    Вступне пояснення вчителя з використанням електронної презентації (учні складають короткий конспект під керівництвом вчителя):
ü  означення табличного процесора та електронної таблиці;
ü  історична довідка;
ü  MS Excel 2010 (2007);
ü  види файлів;
ü  способи запуску ЕТ.
3)    Ознайомлення з інтерфейсом програми MS Excel 2010  (Робота з підручником ст.121 рис.3.3. (Поділ на 5 пар. Кожен учень отримує зображення вікна MS Excel з позначками елементів (Додаток1), назви яких занесені в таблицю.
ü   І, ІІ, ІІІ пара учнів заповнюють таблицю(Додаток 1).
ü  IV і V пари заповнюють табличку «Порівняння інтерфейсу вікна MS Word та MS Excel» (Додаток2).
Представник IV пари озвучує результати своєї роботи. V пара доповнює. Інші спостерігають.
Представник I пари озвучує результати своєї роботи. ІІ та ІІІ пари доповнюють. IV і V пари заповнюють табличку(Додаток 1).

4)    Робоче поле та навігація. (Звикористанням електронної презентації)
ü   Книга:
§    аркуші (листы) (Максимум 255 шт., активні або не активні, імена можна змінювати в меню ПМ, сховати чи показати);
§   Курсор на робочому полі (Товстий плюс, тонкий плюс, маркер заповнення, товста стрілка, двонаправлена стрілка, текстовий курсор)
§   стовпчики (столбцы), (Максимум 16 384шт., іменуються латинськими літерами A….X, Y, Z, або двома чи трьома ABAY, AZ,…XFD. Можуть носити і номерні імена 112… 500… 16384), ЛМ можна змінити ширину стовпчика
§   рядки (строки), (максимум 1 048 576 шт., нумеруються цілими числами), ЛМ можна змінити висоту рядка
§   клітинка (комірка, чарунка, ячейка)(Може бути активною і не активною. Має власну адресу, що формується з назви стовпчика та рядка А15, Н123. Можна змінювати ім’я комірки. (Продемонструвати)В клітинку можемо внести дані у вигляді тексту, чисел, графічних об’єктів, формул.
§   діапазон клітинок (запис А1:Н6, виділення)
ü   Навігація і способи виділення елементів таблиці  (мишка ЛМ, клавіатура (Додаток3)
V.              Практична робота (11 хв.)
Робота за інструкцією (Додаток4)
1.    Створити на Робочому столі комп’ютера папку «Конкурс»
2.    Завантажити програму MS Excel
3.    Змінити назву «Лист1» на  «Навчальний»
4.    В клітинку С5 ввести своє прізвище та ім’я.
5.    Розширити стовпчик С за вмістом.
6.    У клітинку Н2 ввести через пропуск перші 5 парних чисел.
7.    У клітинку А12 ввести вираз 25+45=70
8.    Зберегти електронну таблицю під назвою «Школа №3» у режимі сумісності з 2003 офісом у папці «Конкурс»
9.    Відкрити документ «Школа №3»
10.На Лист2 набрати електронну таблицю наведеного нижче змісту
Посада
Прізвище
Ім’я
По батькові
Директор
Гринюк
Ольга
Михайлівна
Заступник директора
Осипенко
Тетяна
Олександрівна
Класний керівник



Вчитель інформатики



Я



VI.           Підведення підсумків уроку (8 хв.)
1)    Відкрити файл Підсумок уроку.xlsx
2)    Заповнити кросворд.
Табличний процесор
к
д
а
л
і
ф
к
д
і
а
п
а
з
о
н
р
т
г
р
р
а
р
и
е
и
р
о
к
г
м
г
с
н
а
г
у
а
у
а
а
к
м
р
ш
л
л
а
а
е
ь
а
с
н
і
и
я
й




3)    Заповнити Лист Оцінка роботи.
4)    Відкрити скритий лист Діаграма.
5)    Переглянути лист Діаграма. Зробити висновки про свою роботу на уроці та одержані знання.
6)    На листі Оцінка роботи знайти свою оцінку за урок.
VII.           Домашнє завдання (1 хв.)
1)    Позначити на аркуші з вимогами до вивчення теми поняття, які вивчили на сьогоднішньому уроці.
2)    Закріпити вивчений матеріал, опрацювавши §  3.1, 3.2   підручника. Знайти відповіді на питання після параграфів. Додаткове для допитливих
3)    Переглянути сайт http://office.microsoft.com для довідок по програмах MS Office.

4)    Знайти відеофрагменти на ресурсі www.youtube.com для глибшого вивчення можливостей програми.